Kalp ve Damar Cer..(KVC)
KVC Hizmetlerimiz

Hastanemizde "Kalp ve Damar Cerrahisi" bölümünde verilmekte olan hizmetler ;

 

1) Bypass Ameliyatları 
 

 

Kalp krizleri anjina ve diğer sorunlar arterlerde tıkanma veya daralma sonucunda oluşur. çoğu yakalarda başlangıçta önleyici ilaçlar kullanılmalıdır. Bunlara kilo verme, uygun diyet, şeker hastalığı (diyabet) ve yüksek tansiyonun tedavisi, egzersiz yapmak ve sigaradan kaçınmak gibi diğer faktörler de eklenebilir. Bununla birlikte belli durumlarda en uygun olan şey Koroner Arter by-pass ameliyatı veya koroner anjiyoplastidir. Bu ameliyatlar ilaç tedavisinin cevap vermediği veya arterlerdeki tıkanmanın fazla olduğu durumlarda kullanılır.


"By-pass" aynı işi görecek diğer yol anlamına gelir. Bir Koroner Bypass operasyonu genelde uyluktan olmak üzere toplardamarlardan kısa bir parça almayı ve Koroner Arterlerdeki tıkanmayı ortadan kaldırarak, oraya fazla miktarda kan gelmesini sağlamak amacıyla bu parçayı kullanma operasyonunu kapsar. Operasyona dahil olan arter sayısı ortalama 4 veya 5 olmakla birlikte operasyon, bu artererin 8 veya 9 segmentini (bölümünü) de kapsayabilir. Uyluktaki bu toplardamarlarda, kendilerinden bir parça alındığı için zamanla tıpkı koroner arterlerdeki gibi tıkanmalar gelişebilir. Bunun için ayrıca tedavi veya başka bir operasyon gerekli olabilir Son yıllarda bu ameliyat için gerekli olan parça göğsün ön kısmında uzanan iç meme arterinden sağlanmaktadır. Bu arterler göğüs kafesi orta kemiğinin (sternum) her 2 tarafında bulunur. Bu arterleri kullanmanın en büyük avantajı daha sonra gelişebilecek olan aterosklerozu engellemektedir. Ancak bunlar bazen kullanılabilmekte, bazen de kullanılamamaktadır.


Bu ameliyat için hasta tam olarak uyuşturulur. Ameliyatın bir kısmı için hastanın dolaşımı Kalp-Akciğer makinesine bağlanır Meme arterlerinin alt ucu koroner arterle birleştirilir. Ameliyatın süresi yapılan iş miktarına bağlı olarak 2 veya daha fazla saat sürer.


 

2) Kalp Kapağı Ameliyatları


 

Kalp kapakçıkları kanın kalbinizin çeşitli bölmelerinde doğru istikamette ilerlemesini sağlayan kapılar gibidir. Eğer kalp kapakçıklarınızda bir sorun varsa kanın kalbinizin içinde ve vücuttaki normal akımı bozulur. Bu durum sağlığınızın bozulmasına yol açar. Kapakçık cerrahisi sayesinde kapakçıklarındaki sorunlar iyileştirilebilir.
 

Eğer bir kapakçık gerektiği gibi açılıp kapanmazsa kapakçık hastalığı ortaya çıkar. Eğer kapakçık yeteri kadar açılamzsa, kan akımı daha küçük bir açıklıktan zorla olur. Eğer kapakçık tam olarak kapanmazsa, pomplanan kanın bir kısmı geriye sızar.Her iki durumda da kalp gerekli olan kan dolaşım miktarını sağlamak icin daha ağır bir tempoda ve daha çok çalışmaya başlar. Bu da zamanla kalbin yorulmasına ve kalp kasının zayıflamasına yol açar.

 

Kapakçıklara cerrahi müdahele sırasında kalbin içi açılır. Kapakçığın hasar görmüş kısımları veya tamamı çıkarılır. Yeni kapak eskisinin yerine sağlam bir şekilde dikilir. Kalp kapatılır ve tekrar çalışmaya başlatılır. Ameliyat başından sonuna kadar hazırlıklar dahil yaklaşık olarak 4 saat sürer. Ameliyat sonrası hasta cerrahi yoğun bakım unitesine alınır. Hasta yakınları hastayı ameliyattan birkaç saat sonra görebilirler. Kalp-Damar Cerrahi yoğun bakım ekibi hasta yakınlarına bu konuda bilgi verecektir. Hasta yoğun bakımda bir veya iki gün kalır. Bu dönemde hastanın yaşamsal bulguları her an takip edilir. Şunu da unutmamak gerekir ki her hastanın bu ameliyattan toparlanması ve kendini iyileşmiş hissetmesi farklı zaman gerektirir.


 

3) Atardamar Hastalıkları 

 

Atardamar hastalıklarını periferik ve serebrovasküler hastalıklar olarak iki ana gruba ayırabiliriz. Eğer bacak damarlarına giden atardamarlarda bir tıkanıklık söz konusu ise genel anlamda buna periferik arter hastalığı adı verilir. Eğer kalpten çıkıp beyine giden damarlarda ve dallarında (Karotis Arter = Şah damarı) bir tıkanıklık söz konusu ile buna serebrovasküler hastalık adı verilir. Atardamar hastalıklarına yol açan en önemli etken damar sertiğidir (ateroskleroz).


Periferik arter hastalıklarında en önemli bulgu yürüme ile ortaya çıkan baldır ve uyluk ağrısıdır. Bu durumda karın bölgesinden her iki kasık bölgesine giden atardamarlarda ve/veya  kasık bölgesinden diz ve diz altı bölgelere giden damarlarda bir tıkanıklık söz konusu olabilir. Tıkanıklık demek bacağa giden kan akımında azalma demektir. Bu durum istirahat sırasında kan akımının yeterli olmasına, fakat hareket esnasında yetersiz kalmasına neden olur. 


 

4) Toplardamar Hastalıkları 

 

 

VARİS

 

Toplumda oldukça sık görülen bir hastalıktır. Alt ekstremite toplardamarlarının yüzeyel genişlemesi olarak tarif edilebilir. Hastalığın ilk evresinde daha çok kılcal damar düzeyinde genişlemeler görülürken ilerleyen evrelerde daha kalın çaptaki toplardamarlarda genişlemeler ortaya çıkar. En ileri devrede ise bacağın özellikle iç taraflarında “ülser” adı verilen açık yaralar ortaya çıkar. 


Varis hastalarında görüntünün dışında ağrı, ödem ve kramplar sıkça rastlanan belirtilerdir. Kesin tanı “dopler ultrasonografi” ile konur. Tedavi dopler ultrasonografi bulgularına göre planlanır. Genel anlamda  estetik şikayetleri ön planda olan hastalarda kılcal damarlara yönelik ilaç tedavisi (skleroterapi),  veya lazer uygulamaları, daha kalın toplardamarlarda genişlemeler durumunda girişimsel yöntemler (Lazer veya Radyofrekans) veya cerrahi yöntemler tercih edilir.

 


 

 

 Sayfanın son güncellenme tarihi: 13.12.2011 23:49
Özel Bilgi Hastanesi bir “Bilgi Sağlık Grubu” yatırımıdır.Tüm hakları saklıdır © 2010 Bilgi Hastanesi
YASAL UYARI          HASTA HAKLARI           HASTA SORUMLULUKLARI           HASTA SERVİSLERİ           LİNKLER           S.S.S           İLETİŞİM FORMU           SİTE HARİTASI