Kalp ve Damar Cer..(KVC)
KVC Hizmetlerimiz


Hastanemizde "Kalp ve Damar Cerrahisi" bölümünde verilmekte olan hizmetler aşağıda verilmiştir.1) Bypass Ameliyatları (Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi)


2) Kalp Kapağı Ameliyatları


3) Atardamar Hastalıkları 


4) Toplardamar Hastalıkları (Varis)
Hastanemizde bypass ameliyatlarının önemli bölümü, son yıllarda ülkemizde az sayıdaki merkezde uygulanmaya başlayan "minimal invaziz kalp cerrahisi yöntemi ile uygulanmaktadır.> MİNİMAL İNVAZİV KALP CERRAHİSİ


Normal (konvansiyonel) kalp ameliyatlarında göğsün ön tarafındaki kemik kesilerek göğüs boşluğuna ulaşılmakta ve buradan kalp cerrahisi yapılmaktadır. Bu kesilerin boyu çoğu zaman 30-35  santimetre civarında olabilmektedir.

Gelişen tıp teknolojisi ile daha küçük kesilerden girilerek, cerrahi başarı oranı düşmeden kalp ameliyatları yapılabilir hale gelmiştir. Bu yöntem ülkemizde yeni kullanılmaya başlanmıştır.

Bu yöntem “Minimal Invaziv Kalp Cerrahisi (midcab)” veya “Küçük Kesi ile Kalp Cerrahisi” olarak isimlendirilmektedir. Operasyon uzman bir ekip tarafından ve özel cerrahi teknik ve aletler kullanılarak yapılabilmektedir.

Bu yöntemde kesiler 5 santimetreye kadar düşürülebilmekte olup, küçük kesi ameliyatlarında ya göğüs bölgesinden ya da koltuk altından göğüs boşluğuna girilmektedir. Bu operasyonda kalbin tamamı açılmamakta,  sadece "iman tahtası" denilen bölgeden veya meme altı bölgesinden 5 ila 7 santimetrelik kesik açılarak operasyon gerçekleştirilmektedir.

Küçük kesi ameliyatları hastalara birçok konuda konfor sunmaktadır. Kısa kesi ile hastalar hem dış görüntü ve  hem de iyileşme konusunda avantaj kazanmaktadırlar. Cilt kesiği  kısa olduğu için ciltte kalan iz görüntüsü çok daha az olmakta ve hastalar herhangi bir gömlek ya da tişört giydiklerinde görünen yara izi olmadığı için rahatsızlık hissi duymamaktadırlar.

Kemikte de az kesim olduğu için iyileşme süresi azalmakta ve küçük kesi ameliyatlarında hastalar birkaç gün içinde taburcu olabilmektedir.

Bu teknik mevcut avantajlarına rağmen her kalp hastasına uygulanamamaktadır. KVC ekibi tarafından hastanın genel fiziki durumu ile kalp rahatsızlığına göre değerlendirme  yapılarak, ameliyatta hangi yöntemin  uygulanılacağına  karar verilmektedir. Genel olarak çok kilolu hastalar ile üçten fazla damar değişimi gereken hastalara küçük kesi yönteminin uygulanma imkanı olmamaktadır.


> KÜÇÜK KESİ İLE AMELIYATIN AVANTAJLARI  NEDİR ?

 

   - Estetik bir ameliyattır, yara ameliyat sonrası az veya zor görünür

   - Hastaya pozitif enerji verir, hasta memnuniyeti oldukça yüksektir

   - İyileşme süreci daha hızlıdır, hasta kısa süre içinde normal hayatına geri dönebilir

   - Kesi az olduğu için yara ve kemik enfeksiyonları çok daha düşüktür

   - Ağrı duyumu daha azdır

 

> KÜÇÜK KESİ YÖNTEMİNE UYGUN AMELİYATLAR ?


   - Aort kapak değişimi / tamiri

   - Mitral kapak değişimi / tamiri

   - Aort ve mitral kapak

   - Mitral ve Triküspid kapak

   - ASD

   - Üç damara kadar bypass

   - Asendan aort cerrahisi

 

Hastanemizde yapılan küçük kesi yöntemli kalp cerrahisi yine hasta sağlık ve  konforunu  artıracak diğer iki teknik ve yöntem ile de desteklenmektedir.

 

Bu teknik ve yöntemler;
 

1)    “Endoskopik Damar Çıkarma”

 

2)    “Damar Kalite ve Kan Akış Hızı Ölçümü”


 

> ENDOSKOPİK DAMAR ÇIKARMA

 

Bu teknikte, bypass cerrahisinde kullanılacak olan ve genellikle kol ve/veya bacaktan tam/tüm kesi ile alınan damarlar  endoskopik teknik ile alınır. Burada damarın  alınacağı yerin baş ve sonuna iki kesi atılır ve özel bir alet ile cilt altından kamera yardımı ile damar/damarlar çıkartılır. Bu tekniğin avantajı boydan boya kesi yerine (ki konvansiyonel yöntemde damar boyunca cilt kesilmekte olduğu için oldukça uzun kesiler söz konusu olmaktadır) , iki küçük kesi ile damarın temin edilmesidir.


 

        BU YÖNTEMİN YARARLARI NEDİR?


   * Çok küçük kesi izi (2-3 cm)


   * Kesi yerinde daha az ağrı


   * Çok az kanama


   * Düşük enfeksiyon riski


   * Daha düşük nörolojik komplikasyon


   * Hızlı iyileşme süreci


 

> DAMAR KALİTE ve KAN AKIŞ HIZI ÖLÇÜMÜ

 

Bu yöntemde; endoskopik olarak çıkarılan damar/damarlar özel bir cihaz yardımı ile kalite ve kan akış hızının yeterliliği yönlerinden ölçümlenir.  Bu sayede operasyonda kullanılacak olan damarın işlem için uygunluğundan emin olunur.  Bu yöntem ve teknik ile doğru damar kullanılacağı için ameliyatın başarısı da artar.


BU YÖNTEMİN YARARLARI NEDİR?

 

* Damarda yeterli kan akış güvencesi


* Anlık ölçülebilen sonuçlar


* Geri bildirim sağlama

 

 

 Sayfanın son güncellenme tarihi: 20.10.2014 12:57
Görüntülenme sayısı: 2263
Özel Bilgi Hastanesi bir “Bilgi Sağlık Grubu” yatırımıdır.Tüm hakları saklıdır © 2010 Bilgi Hastanesi
YASAL UYARI          HASTA HAKLARI           HASTA SORUMLULUKLARI           HASTA SERVİSLERİ           LİNKLER           S.S.S           İLETİŞİM FORMU           SİTE HARİTASI