• İnönü Mahallesi Batı Bulvarı No:99 Batıkent / Yenimahalle / Ankara

Yara Tedavisinde Multidisipliner Yaklaşım

Yara Tedavisinde Multidisipliner Yaklaşım

Akut veya kronik yaraları olan hastaların çoğu, bir sağlık kuruluşunda ayakta veya yatarak yara tedavisine ve bakımına ihtiyaç duyacaktır. Yara iyileşmesini optimize etmek ve bu sağlık kuruluşlarına devam eden hastaların uzun vadeli sonuçlarını iyileştirmek için, farklı kategorilerdeki yara tedavi ve bakım uzmanlarının iş birliğini içeren birçok klinik branşın içinde olduğu bir tedavi yaklaşımı savunulmaktadır. Bu yara tedavi yaklaşımına multidisipliner yaklaşım denilmektedir.

 

Yara Tedavisi ve Bakımında Multidisipliner Yaklaşım Nelerden Oluşur?

İhmal veya kötü tedavi tekniklerinden kaynaklanan deformite ve sakatlık riski nedeniyle, akut veya kronik yaraları olan hastalara optimum tedavi ve bakım sağlamanın önemi fazla vurgulanamaz. Sonuç olarak, tedavi sonrası istenmeyen sakatlıkları ve uzuv kayıplarını sınırlamak, önlemek veya tam tedaviyi sağlamak için yara tedavi ve bakım merkezlerinde yara tedavisine yönelik multidisipliner bir yaklaşım savunulmaktadır.

Etiyolojisi ve süresi ne olursa olsun herhangi bir yaranın yönetimi için multidisipliner bir tedavi stratejisi, farklı uzmanlık alanlarından geniş bir profesyonel grubunun katkısını gerektirir. Bu yara tedavi uzmanları, daha fazla yara hasarını durdurmak ve etkilenen dokuları onarmak için deneyim ve becerilerini kullanacaktır.

 

Yara Tedavisinde Görev Alan Bazı Profesyoneller?

Çeşitli yara tedavi uzmanları yara tedavisi ve bakımında önemli roller oynar. Bazı ilgili yara tedavi ve bakım uzmanları aşağıdakileri içerir:

Genel Cerrahlar

Plastik Cerrahlar

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları

Kalp ve Damar Cerrahları

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanları

İç Hastalıkları Uzmanları

Endokrinoloji Uzmanları

Gastroenteroloji Uzmanları

Sualtı Hekimleri

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanları

Nöroloji Uzmanları

Girişimsel Radyoloji Uzmanları

Yara ile ilgilenen Hekimler

Uzman yara bakım hemşireleri

Diyetisyenler

Psikologlar/Danışmanlar

Podologlar

Eczacılar

Fizyoterapistler

 

Ekip Çalışması Yara Tedavisi İçin Neden Kritiktir?

Yara tedavi ve bakımı yönetimi, en sofistike ve gelişmiş tedavi tekniklerine rağmen uzun süreli bakım ortamlarında ciddi bir zorluk teşkil etmektedir. Optimal yara iyileşmesinin sağlanmasında yer alan geniş faaliyet yelpazesi nedeniyle, tek bir yara tedavi uzmanı kategorisinin tedavi hedeflerine ulaşmada yetersiz kalacağı açıktır. Farklı uzmanlık alanlarıyla, yara tedavisi ve bakımı ortamlarında multidisipliner ekipler olmazsa olmaz, kanıta dayalı bir yaklaşımdır. Ekip kaynaklarının ve personelinin bir araya getirilmesi, yara tedavi ve bakım hizmetlerinin olumlu bir şekilde örtüşmesini sağlayacak daha hızlı bir iyileşme sağlayacaktır. Aynı zamanda hastanede kalma ve hasta maliyetlerini de en aza indirecektir.

 

Multidisipliner Yara Tedavisi ve Bakımını İyileştirme Stratejileri

Akut veya kronik yaraları tedavi etmek için multidisipliner bir ekip oluşturmanın yanı sıra, ekip üyelerinin hastalarının yararı için sinerjik bir şekilde çalışabilmesi de önemlidir. Zorluklara rağmen, yara bakımına multidisipliner bir yaklaşımın faydaları çok büyüktür.

Yara bakımında etkili ekip çalışmasını sağlamak için bazı temel stratejiler aşağıdakileri içerir:

¨     Yara tedavi ve bakım uzmanlarının tüm kategorileri arasında açık ve tutarlı iletişim

¨     Hasta bakımının sağlanmasında sınırların takdir edilmesiyle görevlerin uygun şekilde belirlenmesi

¨     Ekip üyeleri arasında tedavi stratejileri hakkında yapıcı geri bildirimin teşvik edilmesi

¨     Yara bakımına vurgu yaparak bilgi temellerinin ve klinik becerilerin sürekli güncellenmesi

¨     Gelişmiş yara tedavi ve bakım tekniklerine ilişkin güncellemelerin kapsamlı bir şekilde yaygınlaştırılması

 

Multidisipliner Yaklaşımın Faydaları

İyileştirilmiş Yaralar:İşbirliğine dayalı stratejiler, yara iyileşmesini etkileyen tüm faktörleri ele alan daha kapsamlı tedavi ve bakım planlarına yol açar. Bu da daha hızlı iyileşme süreleri ve daha az komplikasyon ile sonuçlanır.

Gelişmiş İletişim:Düzenli ekip toplantıları ve ortak belgelendirme daha iyi iletişimi teşvik ederek tüm tedavi ekibinin yara tedavisi ve bakımı konusunda aynı hedefte olmasını sağlar.

Artan Hasta Memnuniyeti:Hastalar, sadece yarayı tedavi etmekle kalmayıp aynı zamanda genel sağlık ve duygusal ihtiyaçlarını da karşılayan bütüncül bir tedavi ve bakım yaklaşımından faydalanır.

 

Özel Bilgi Hastanesi Yara Tedavi Birimi’nde multidisipliner yaklaşımın öneminin farkındayız ve bunu ülke çapına ulaştırmaya kararlıyız. Prof. Dr. Halil Yamanliderliğinde Yara Tedavi Ekibimiz, üstün yara tedavisi ve bakımı sunma ve hasta yaşamlarını iyileştirme konusunda tutkulu olan kendini işine adamış profesyonellerden oluşmaktadır.

 

Yara Tedavi Hizmetleri Görüşmesi Planlayın

Özel Bilgi Hastanesi Yara Tedavi Birimi, yara tedavi hizmetlerimiz için yeni hasta kabul etmektedir. Yara tedavi uzmanımızla bir görüşme planlamak için 0544 199 54 77ve 0312 278 37 37numaralı telefonlardan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bölüm Doktorlarımız

Prof. Dr. Halil YAMAN
Yara Tedavi Ünitesi
Prof. Dr. Hacı Alper UZUN
Yara Tedavi Ünitesi
Prof. Dr. Cem Nuri AKTEKİN
Yara Tedavi Ünitesi
Doç. Dr. Asuman DOĞAN
Yara Tedavi Ünitesi
Doç. Dr. Mehmet İNCE
Yara Tedavi Ünitesi
Doç. Dr. Yusuf YEŞİL
Yara Tedavi Ünitesi
Op. Dr. M. Mete ALDAN
Yara Tedavi Ünitesi
Uzm. Dr. Özlem ALTAY
Yara Tedavi Ünitesi
Uzm. Dr. Nurtaç ÖZER
Yara Tedavi Ünitesi

Yara Tedavisinde Multidisipliner Yaklaşım Hakkında Son Yazılarımız